Többen is megkérdeztétek, hogy miről szól a regény, de mielőtt válaszolnék, szeretnék még néhány szót szólni a hőseimről. Számomra a vámpír a másság metaforája. Ők jelképezik az örök kisebbséget, ők az idegenek, a furák. Ők azok, akiket meg lehet bélyegezni, akiktől lehet félni, akiket lehet gyűlölni. Mert az emberek szeretnek gyűlölni. Kell nekik az ellenség, hogy tudják mihez mérni magukat. Ezt a kedvenc orosz íróm, Glukhovsky nagyon jól megfogalmazta a Metró trilógiában:
„Erre a célra pedig ott voltak a metróbelieknek a feketék. Elpiszmogtak maguknak a felszínen, nem bántottak senkit, de rettegést és undort váltottak ki mindenkiből. „Nagyszerű ellenség voltak. És minden azonnal világossá vált: ha ők feketék, akkor mi fehérek.”
Tehát a „vámpírok”. Szeretem a hagyományos, gót vérszívókról szóló történeteket, de ezekből nincs sok. A kortárs szórakoztató irodalom vámpíralakjai már nem is hasonlítanak arra, amitől én tizenöt évesen, éjszaka a paplan alá bújtam félelmemben. A regényem ötlete talán ebből, a borzongás utáni vágyamból fakadt. Szerettem volna újragondolni a vámpír-karaktert, ezért szembe helyezkedtem a divatos klisékkel. Először lenyesegettem a vadhajtásokat, aztán az alapjáig csupaszítottam a legendát. Ami végül maradt – egy ritka, krónikus betegség – arra építettem fel saját lényeimet.
Valahol Ukrajnában, egy elhagyott város alatt, a csatornákban és pincékben élnek a noctivagusok. Ezek a lények gonoszak és betegek, akárcsak főnökük, Igor Prikolov, az Alfa. Igor érzi, hogy a halálán van, de az a személy, akit helytartónak szánt, még gyermek. El kell tehát döntenie, hogy kire bízza a fészkét, amíg újra materializálódik, és ismét kezébe veszi az irányítást.
(Fotó: Szergej Szupinszkij)
Eközben Szentpéterváron az Alfa legfőbb ellensége, Jevgenyij Szidorov, a Magiszter egyre nagyobb és szervezettebb csoportot von maga köré az emberek világába beépült Másfélékből. Amikor megneszeli, hogy Igornak helytartóra van szüksége, pánikba esik. A félelmét erősíti, hogy közös álmot lát öccsével és fiával, az álom pedig Igor feltételezett tervéhez köthető. A Magiszter keresztül akarja húzni az Alfa számításait. Kérésére Theresa, az osztrák csoport vezetője Pétervárra utazik, hogy segítsen megfejteni a hármas álmot –, és ezzel együtt a lehető legtöbbet hozza ki a maga számára a dologból. Theresa nem hazudik, de elhallgat egy apróságot, mely miatt a Magiszter félreértelmezi a jóslatot.
Pár hónappal később a németországi Rostockban Nadja Webert, a különc diáklányt komoly sérelmek érik a tizenhetedik születésnapján. A szülei már nem élnek együtt, és ő szeretne az apjához költözni. Edgar elutasítja, az anyja pedig dühében olyasmit vág a fejéhez, amit a lány álmában sem gondolt volna. Nadja lazítani akar, és lemegy a kocsmába, ahol a barátaival szokott találkozni. Itt megismerkedik egy fiatal orosz mérnökkel, és úgy érzi, a személyében barátra talált. Pár nap múlva megjelenik Grigorij is, a Magiszter fia, akibe Nadja rögtön beleszeret. Miközben a fiúk a német lány kegyeiért versengnek, Péterváron Inessza Andrianova megszegi a Másfélék egyik legfontosabb tilalmát. Liofilizált vérkapszulákat ad szerelmének, aki szimpla ember. A szer csillapítja Sigur Helsingfors krónikus fájdalmát, ezzel viszont olyan eseménysor indul el, melyet a nő nem képes kézben tartani.
Frey Éva
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: